top of page

Eevan kaurabanaaniletut

Writer: Eeva KärkkäinenEeva Kärkkäinen

Jaan kampanjatuotteenani kotimaisia kaurahiutaleita. Kaura tulee Nummenpään tilalta Lohjalta ja se on jauhettu Töllin Myllyllä Pusulassa. Kyseessä on museomylly jossa myllyosuuskunta jauhaa perinteikkäästi asiakkaidensa viljaa ja tuottaa lähiruokaa seudun asukkaille.

Yhdessä pussissa on 2dl kauraa, mikä on sopiva määrä kahden hengen kaurabanaanilettuannosta varten.

Kaurabanaaniletut ovat viikonloppujen suosikkiaamupalani. Luontaisesti gluteiinittomat pannarit ovat täyttäviä ja sopivat erityisen hyvin kiireettömiin aamuihin hyvässä seurassa.

Ainekset kahdeksi annokseksi:

2 dl kaurahiutaleita

1 tl leivinjauhetta

1/2 tl suolaa

2 kypsää banaania (tähän voi hyvin käyttää myös ylikypsiä banaaneja!)

3 kananmunaa

Ripaus kanelia

Paistamiseen voita tai rypsiöljyä. Päälle esimerkiksi marjoja, turkkilaista jogurttia ja vaahterasiirappia tai hunajaa.

Valmistusohje:


Murskaa kaurahiutaleet jauhoksi sauvasekoittimella. Sekoita joukkoon leivinjauhe, kaneli ja suola. Murskaa joukkoon banaanit. Lopuksi sekoita taikinaan lusikalla mukaan kananmunat.

Lämmitä paistinpannu lämpimäksi, lisää öljy/voi ja nostele taikinaa pannulle iso ruokalusikallinen per lettu. Paista keskilämmöllä kunnes letut saavat kullanruskean sävyn.


Jos haluat paistaa letut vohveliraudalla, lisää taikinaan hieman nestettä (esim. vettä tai vichyä), jotta siitä tulee juoksevampaa.


bottom of page